- Reklama -euro

Může mít strava otce vliv na zdraví miminka v bříšku? Vědci nově přišli se zajímavými zjištěními

Když se mluví o početí a úspěšném těhotenství, téměř výlučně se zmiňuje zdraví ženy. A co táta? Ten si nemusí upravit životní styl? Co říkají odborníci?
Jak má strava otce na zdraví miminka v bříšku?
Všude nacházíme informace, jak bychom měli změnit život, chceme-li se stát matkou, jak bychom se měli stravovat, jakých zlozvyků se zbavit a podobně. Není divu, že budoucí maminky i těhotné ženy pociťují přílišný tlak. A co táta? Ten si nemusí upravit životní styl?

Na budoucí maminky se klade neustále důraz, aby pečlivě sledovaly stravovací i pitné návyky, nekouřily, nepily alkohol, sportovaly. Je však opravdu jen na nás, abychom zajistili dítěti co nejlepší start do života? Tatínkové mohou pokračovat ve svých zlozvycích a nebude to mít vliv na dítě?

Jelikož technicky je tělo dítěte od těla otce odděleno, předpokládalo se, že skutečně záleží téměř vše od matky. Nicméně, není tomu tak. Nová studie z Austrálie ukázala, že stravovací návyky otce během těhotenství partnerky hrají velkou roli v tom, jak se jejich miminku daří a dařit bude.

Jídla, která vás v těhotenství nabijí energií
ČEKÁME MIMINKO
Co by nemělo chybět ve vašem jídelníčku v těhotenství? Tato jídla vás nabijí energií
I když jste teprve v prvním trimestru a těhotenství navenek nevidno, uvnitř se toho děje hodně. Všechno je to těžká práce, pravděpodobně nejtěžší, jakou kdy vaše tělo dělalo. A to vyžaduje speciální energii. Víte, jaké potraviny by neměly každý den chybět na vašem stole?
Nový pohled na životosprávu budoucích maminek
Studie University of Queensland, zkoumala přibližně 200 párů, které byly v heterosexuálním vztahu a čekaly děti. Vědci se zaměřili na to, jak může strava nastávajícího otce ovlivnit zdraví děťátka.

Vedoucí autorka studie Dr. Shelley Wilkinsonová charakterizovala cíle vědců takto: „Je známo, že vzdělání, příjem a index tělesné hmotnosti ovlivňují to, jak se ženy stravují v těhotenství. Tato studie se zabývala mezerou ve poznatcích o tom, jak stravovací návyky partnera ovlivňují budoucí maminky.“

To, co sní otec, je velmi důležité
Ukázalo se, že budoucí otcové, kteří dodržovali doporučené denní stravovací pokyny, pomohli těhotné partnerce stravovat se zdravě. Doporučení zahrnovala mnoho ovoce, zeleniny, obiloviny a dostatek bílkovin ve stravě.

Mezi tím, jak dodržoval tato doporučení otec a stejně jako díky němu matka dítěte, byla přímá souvislost. Kromě toho se ukázalo, že pouze 28,4% maminek konzumovalo dostatek zeleniny, ještě horší to bylo v případě otců, z nich zeleninu jídlo jen 15%. Pokud jde o ovoce, dostatek konzumovalo 41,4 % maminek, ve srovnání s 31 % otců.

Nepřímá, ale velmi silná podpora
Tatínkové, kteří si upravili návyky a zbavili se zlozvyků před nebo během těhotenství partnerky, tak přímo ovlivnili budoucí maminky v úpravě životního stylu. Zjednodušeně, byli skvělými týmovými hráči a chovali se vůči nové životní roli zodpovědně.

Koneckonců, je dost obtížné držet se plánu zdravého stravování, pokud osoba, se kterou žijete, před vámi neustále jíst nezdravé jídlo. Podobně je to is jinými škodlivými zlozvyky.

Proč je zdravé stravování v těhotenství tak důležité?
Zdravé stravovací návyky během těhotenství jsou jedním ze způsobů, jak přispět k celoživotnímu zdraví dítěte.

„Zdravé stravování během těhotenství poskytuje nenarozenému dítěti důležitý základ pro budoucí dobré zdraví. Mnohé těhotné ženy však nesplňují doporučené stravovací směrnice. Výzkum naznačuje, že lepší vzdělávání a podpora budoucích otců pomáhají zlepšit stravovací návyky budoucích maminek. Díky tomu bude plod zdravější a bude mít nižší riziko nemocí později v životě,“ řekla profesorka Vicki Cliftonová, vedoucí výzkumnice ze zmíněné studie.

The mid adult pregnant woman touches her abdomen as she listens to the unrecognizable female doctor. The doctor gestures as she holds the patient’s medical records.

Kyselina listová je potřebná i ve stravě muže před zplozením potomka
Samozřejmě, podpora zdravého životního stylu matky ze strany budoucího tatínka prostřednictvím stravování není jediný způsob, jak může otec ovlivnit zdraví svého dítěte, když je ještě v děloze, či dokonce ještě před početím.

Studie z McGill University v Montrealu ukázala, že vyšší hladina vitamínu B9 v otcově stravě před početím je velmi důležitá pro zdravý vývoj dítěte. Kyselina listová se nachází v zejména listové zelenině a je důležitým prvkem, který pomáhá předcházet vrozeným vadám. Takže, není to jen matka, která ovlivňuje početí a zdraví potomka, kterého nosí pod srdcem.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram