- Reklama -euro

Magnézium v ​​těhotenství: Všechny užitečné informace a rady lékaře

Každá buňka vašeho těla obsahuje důležitý minerál hořčík-magnézium, bez kterého by nedokázala správně fungovat. Během těhotenství však jeho hladina výrazně klesá. I kvůli zvýšeným nárokům, které na tělo budoucí maminky klade vyvíjející se děťátko. Co důležitého byste o magnesii měli vědět, informuje odborník MUDr. Tomáš Danys.
Potřeba hořčíku se během těhotenství zvyšuje až o 30%
Magnézium nebo jinak hořčík je klíčová minerální látka v našem těle. Je zahrnuta do stovek biochemických reakcí organismu. „Většina hořčíku v těle člověka je v kostech a svalech. 99% hořčíku se nachází uvnitř buněk,“ popisuje gynekolog MUDr. Tomáš Danys, PhD., MPH z Gynekologické a porodnické ambulance z Nových Zámků.

„Těhotnost představuje stav magnéziového nedostatku a potřeba hořčíku se v I. a II. trimestru zvyšuje o 10%, ve III. trimestru o 30%, v období kojení o 25%. Nejnižší hodnoty magnézia v těle jsou mezi 24. – 30. týdnem těhotnosti.“

Těhotná vitaminy dream
ČEKÁME MIMINKO
Čekáte miminko? 11 vitamínů a minerálů, na které nezapomínejte
Vitamíny v těhotenství – které hlavně a kde je nalézt?
Vitamíny a minerály by měly být součástí stravy každé ženy, ale v těhotenství jsou pro nás zvláště důležité. Všechny přece chceme, aby naše děťátko dostalo hlavně to, co potřebuje pro svůj zdravý vývoj. Které vitamíny a minerály jsou tedy klíčové?
Důležitý minerál nejen během těhotenství
Magnézium je obecně pro tělo významná látka, neboť reguluje činnost více než 300 enzymů (je pomocníkem např. při přeměně přijatého jídla na energii, bílkovin z aminokyselin, opravách DNA a RNA…).

Podílí se na kontrakci svalů – zajišťuje jejich stahování a uvolňování, reguluje nervový systém, hraje kritickou roli ve fungování mozku, udržuje zdravé a silné srdce, snižuje vysoký krevní tlak, hladinu cholesterolu, pomáhá chránit před migrénami (výzkumy ukazují, že lidé trpící častými bolestmi hlavy mají vyšší pravděpodobnost nedostatku magnézia), úzkostmi i depresí (redukuje symptomy, působí jako prevence).

Zlepšuje symptomy PMS (premenstruačního syndromu jako křeče, migrény, úzkosti). A v neposlední řadě zlepšuje tak potřebný spánek.

Klíčové funkce magnézia v těhotenství
Toto vše platí i pro budoucí maminky: objem krve se jim zvýší během těhotenství až o 1 litr, což zatěžuje ledviny. Při jejich činnosti se tedy více spotřebuje, ale také vyloučí více magnézia. Tělo však vyžaduje jeho zvýšený příjem, vždyť je nezbytný pro stavbu kostí, orgánů a zdravý vývoj nervového systému děťátka. Pokud už teď je ho v těle nedostatek, dítě si ho „odebere“ z tělesných zásob matky.

I proto nízké hladiny hořčíku způsobují těhotenské komplikace. Zde jsou některé z jeho klíčových funkcí:

1) Podílí se na zajištění správné hormonální a metabolické regulaci (pomáhá při metabolismu tuků, cukrů, bílkovin)

2) Zmírňuje projevy svalových křečí zejména v nohou, lýtkách, které se často projevují v noci a mají negativní vliv na kvalitu spánku

3) Pomáhá při ranních nevolnostech a bolestech hlavy (kombinace hořčíku a vitamínu B2 redukuje záchvaty migrény)

4) Usnadňuje průběh těhotenství – nízké hladiny zvyšují riziko potratu, předčasného porodu, nedostatečné funkce placenty, hypotrofie plodu, preeklampsie (onemocnění cév placenty – zúžením se snižuje zásobování plodu, průvodními jevy jsou vysoký krevní tlak, křeče, bolesti hlavy a bíl) a eklampsie, ale také výskytu astmatu a ekzému u novorozenců

5) Zmírňuje časté tvrdnutí bříška u mnoha těhotných žen tak, že uvolňuje svalstvo a napětí v něm, pomáhá s otoky a zvýšeným krevním tlakem, dokonce pomáhá udržovat zdravé vlasy, nehty a zuby

6) Zabezpečuje jako jeden z prvků i dostatečné zásobení plodu živinami a kyslíkem, díky čemuž se miminko v bříšku dobře vyvíjí a má vyšší porodní hmotnost

Shot of an unrecognizable woman touching her pregnant belly

7) Podporuje srdeční činnost (stabilní srdeční rytmus) a pomáhá regulovat hladiny cukru a cholesterolu v krvi

8) Pomáhá regulovat výkyvy nálad a úzkosti, také se doporučuje užívat jej jako prevence před poporodní depresí

9) Jelikož snižuje inzulínovou rezistenci a zvyšuje inzulínovou citlivost, užívá se také k prevenci těhotenské cukrovky

10) Pomáhá s problémy se zácpou (těhotenství vede ke snížení peristaltiky střev, zvýšení vstřebávání vody a tedy zahuštění stolice, na střeva tlačí i zvětšující se placenta, vznik zácpy tak vede často ke vzniku bolestivých hemoroidů – magnesium zabraňuje nadměrné redukci vody ve stole

Nejnovější články

Další články autora