- Reklama -euro

První lásku si pamatujeme celý život! Ovlivňuje i náš další milostný a partnerský život? Odborníci v tom mají jasno

První lásku si pamatujeme celý život. Setrvává v nás jako vzpomínka, ale také jako hlubší zážitek právě proto, že jsme bouřlivé emoce zalíbení zažili poprvé. Dotýká se však tento přežitek našich budoucích vztahů? Ovlivňuje naše další partnerství?

První vztah doprovází silné, dosud nepoznané pocity. Pokud něco prožíváme poprvé, máme sklon uchovat si tento zážitek, zvláště pokud je spojen s intenzivními emocemi. Proto si pamatujeme první jízdu autem, první zalíbení, první sex a případně i první let letadlem.

Momenty, které doprovázela silná emocionální odezva, se nám do paměti zapíší lehčí a silnější než běžné zážitky, nevyvolávající citovou odpověď organismu. Platí to i pro první lásku; protože je naše mysl a tělo zaplaveno novými, dosud nepoznanými chemickými látkami a hormony lásky, novost tohoto zážitku nám zůstává v paměti.

Rodina a přátelé formují naše vnímání mezilidských vztahů
První mezilidský kontakt zažíváme s rodiči. Prostřednictvím nich se učíme jak s druhými komunikovat, jak se chovat a řešit mezilidské problémy. Model jejich manželství je naším modelem, jak má vypadat vztah. Díky němu se učíme, co máme v partnerství očekávat, jak s partnerem zacházet a jak mu dovolíme, aby zacházel s námi.

Způsob, jakým s námi rodiče komunikují, tvoří způsob, jakým necháme s sebou komunikovat partnera. Naše chápání mezilidských vztahů formují i ​​sourozenci a později přátelé – osoby, které jsou našimi prvními přáteli, nepřáteli či rivaly. Způsob, jak s námi jednali v rodině a jaká přátelství navazujeme, je způsob, jakým vstupujeme do partnerství.

Přesně tak i první láska definuje náš postoj k romantickým vztahům. Pokud byla toxická a plná nedůvěry, budeme vůči budoucím partnerům ostražití. Pokud byla krásná, laskavá a podporující, budeme stejné zacházení očekávat i v následujících vztazích.

Co se děje s naším mozkem při zamilování
Psycholožka Melanie Schilling vysvětluje, že intenzita emocí z první lásky nechává stopu v paměti jednoduše proto, že je prožíváme poprvé. Během zamilovanosti produkuje náš mozek chemický koktejl – vyplavují se neurotrasmitery oxytocin, dopamin a norepinefrin.

Oxytocin, jinými slovy hormon lásky, je zodpovědný za pocity intimity, oddanosti a napojení na druhého. Díky němu navazujeme partnerství, jsme věrní, snažíme se na vztahu pracovat, více důvěřujeme. Dopamin je zase úzce spojen s radostí, požitkem a odměnou; jedná se o podobné emoce jako při závislosti. Právě dopamin je zodpovědný za pobláznění a jakousi posedlost naší první láskou.

Norepinefrin funguje jako životabudič. Proto se nám při pohledu nebo vzpomínce na milovanou osobu zrychlí tep, jsme nervóznější, vzrušenější a nabuzení. Podle výzkumu Helen Fisher z roku 2005 je láska podobná závislosti; není to pocit, ale spíše motivační systém, který nás nutí v řízení (vztahu) pokračovat.

Proč na první lásku nikdy nezapomeneme?
Láska má podobný mechanismus jako závislost. O to silnější vliv na nás má, pokud je první. První pobláznění přichází v době adolescence či puberty, kdy je naše tělo a tedy i mozek teprve ve vývoji. Kognitivní vědci z univerzity MIT vysvětlují, že v tomto období jde náš mozek na maximum, a zažíváme mnoho „poprvé“.

Z toho důvodu mají i tyto zážitky na nás větší vliv, a zanechávají v naší paměti stopu. Tyto vzpomínky zanechají hormonální otisk, který má na nás dlouhodobý účinek. Interakce hormonů se zapisují do smyslových oblastí mozku v době, kdy se neurologicky vyvíjíme a tvoří se naše identita. Z toho důvodu cokoli spojené s naší první láskou (píseň, fotka dané osoby, vůně, místo), v nás vyvolává intenzivní vzpomínky a pocity, přestože jsou i dvacet let staré.

Park bench, LGBT, Gay person, Gay man, Outdoors

Návykové emoce, které vyvolala první láska
Z výše uvedených důvodů se proto můžeme domnívat, že první láska byla intenzivnější a „ta pravá“. Jedná se o mylný dojem, způsobený efektem prvního dojmu. Podle sociologa Malcolma Brynina máme sklon srovnávat další vztahy s naší první láskou.

Dospělá, zralá láska je však jiná, není to jen intenzita, zamilovanost, ale také oddanost, rutina, práce a věrnost. Proto může mnohým připadat nudná a nezajímavá, zvláště pokud si ji porovnají se silou prvních zážitků. Chceme prožívat totéž co předtím, protože je to návykové. Mnohé ženy odepíší muže proto, že hned na prvním rande nepřeskočila jiskra.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram