- Reklama -euro

Syndrom hnízdění v těhotenství: Proč budoucí maminky cítí potřebu všechno chystat a připravovat? Toto říká věda

Přistihli jste se při tom, jak kupujete výbavičku, řešíte dětský pokoj, zda dokola perete a uklízíte nakoupené oblečení a potřeby pro novorozeně, přestože jste stále ještě chybí pár týdnů do termínu porodu? Nejste jediná. Syndrom hnízdění „postihuje“ mnohé maminky. Proč se to děje?
Syndrom hnízdění v těhotenství
Syndrom hnízdění nemusí zažít jen maminky, nejednou se týká i tatínky. Je to velmi důležitý proces. Hnízdění z evolučního hlediska funguje na to, aby rodiče mohli svým dětem poskytnout nejlepší fyzický, sociální a emocionální prostor pro růst. Jednoduše, krátce před porodem děláme vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že naše potomstvo přežije mimo naše tělo a bude v bezpečí.

Přirozený instinkt ochrany
Název syndromu není náhodný. Představte si, jak je tomu u ptáků. Máma, často spolu s tatínkem, sbírají větvičky a listy, aby si postavili hnízdo, do kterého bude klást vajíčka. Vybírá si dokonalé místo, vysoko na stromě, daleko od predátorů a dělá vše, co je v jejích silách, aby vytvořila bezpečné místo pro výchovu svých brzy narozených dětí. Příprava prostoru pro lidské novorozeně má kořeny v podobných přirozených instinktech.

Příprava na porod
Toto evolučního propojení zkoumali různé studie, včetně jedné publikované v Evolution and Human Behavior. Píše se v ní: „Antropologické údaje naznačují, že kontrola nad prostředím je klíčovým rysem přípravy na porod u lidí, včetně rozhodnutí o tom, kde bude probíhat porod a kdo bude při porodu.“

Takže v zásadě můžeme za těhotenské hnízdění vinit biologii. Nutkání řešit prostor pro dítě a vše, co bude potřebovat, vyvolávají hormony, které se v mozku uvolňují, když se blíží porod. Tyto hormony, především oxytocin, také upevňují vztah mezi matkou a dítětem, ale zároveň i celou budoucí rodinou.

Mnohé těhotné ženy mají potřebu těsně před porodem vše čistit
Mnohé těhotné ženy mají potřebu těsně před porodem vše čistit
Zdroj: jistock
GALERIE
Jak vypadá hnízdění během těhotenství?
Hnízdění se může projevovat různě, u každé maminky může vypadat jinak. Zahrnuje prakticky vše od hloubkového čištění každého koutu domácnosti, přes přípravu, nakupování, ukládání potřeb pro miminko, až po zásobení mrazničky hotovými jídly. Také může zahrnovat častější setkávání s rodinou.

Nejsilnější bývá během třetího trimestru, pár týdnů před termínem porodu, objevit se však může již od poloviny těhotenství. Kdysi se říkalo, že když má žena projevy hnízdění, miminko se už brzy narodí.

Může i tatínek zažít hnízdění?
Ukazuje se, že tento syndrom se netýká jen žen. Tento jev může zažít i váš partner – příští tatínek. Hladina oxytocinu totiž může stoupat iu tatínka, protože si stále více uvědomuje blížící se životní změnu a také chce pro dítě udělat vše, aby se cítilo bezpečně. Překvapivé, ale i typické je například, že tatínek začne zrekonstruovat koupelnu, poopravuje doma, co je potřeba a čemuž dosud nevěnoval pozornost, neboť to nebylo tak důležité a podobně.

Female Doctor at Home Visit Examining Pregnant Woman Patient, Using Stethoscope.

Jaké má hnízdění během těhotenství výhody?
Hnízdění poskytuje mozku těhotné ženu prostor ke kontrole v době, kdy máte pocit, že vše je mimo vaši kontrolu. Hnízdění pomůže zmírnit pocity neklidu nebo úzkosti z blížící se změny, obavy z toho, jestli budete dobrými rodiči. Vytvoří prostor, ve kterém se budete cítit dobře a budete hrdí na to, že děláte cosi pro svou ratolest. Zároveň se nebudete tolik stresovat, protože všechno máte připraveno.

Je to také způsob, jakým se žena psychicky připravuje na porod a první dny po něm. S vědomím, že vše potřebné máte zajištěno se do porodnice odchází snáze. Během hnízdění si můžete vychutnat pomoc a podporu od rodiny, což také zvyšuje pocit pohody.

Co všechno potřebuje čerstvá maminka pro své miminko? Zorientovat se na trhu plném krásných dětských věciček, není jednoduché, a to jak pro maminky prvorodičky, tak i vícenásobné maminky. Jak tedy vybrat správně, abychom na nic nezapomněli a aby mělo miminko všechno co potřebuje?

Nejnovější články

Další články autora